Kontakt

Niepubliczny Zakład
Opieki Zdrowotnej
Ośrodek Zdrowia Piotr Pelcer

ul. Młyńska 7
84-242 Luzino
woj. pomorskie


kierownik zakładu:
lek. med. Piotr Pelcer

 

Tel: 58 678 20 85,

58 678 20 13,

58 736 20 65 -  NR TELEFONU DO PORADNI GINEKOLOGICZNO-POŁOŻNICZEJ

667 357 613  - NOWY NR TELEFONU DO PORADNI GINEKOLOGICZNO-POŁOŻNICZEJ !!

 

 

Fax: 58 678 20 13

E-mail dla pacjentów: rejestracja@osrodekzdrowia-luzino.pl 

E-mail dla kontrahentów : noz_luzino@interia.pl


NIP: 588 126 35 63

REGON:191238236

Szczepienia - co trzeba wiedzieć?

Szczepienia są najbardziej znanym i najskuteczniejszym zastosowaniem immunologii, służącym ludzkiemu zdrowiu. Pierwszą świadomą próbę naukową zapobieżenia chorobie infekcyjnej (ospie) przy pomocy szczepienia, bez żadnej wiedzy o wirusach (a faktycznie o żadnych drobnoustrojach) i immunologii, zastosował Jenner 200 lat temu.
Dopiero 100 lat później Pasteur dowiódł, że zmienione drobnoustroje mogą być użyte do uodparniania przeciwko zakażeniom drobnoustrojami o pełnej zjadliwości.
Dzięki powszechnemu zastosowaniu szczepień, w znacznym stopniu ograniczono występowanie wielu groźnych chorób wywoływanych przez bakterie i wirusy (gruźlica, błonnica, choroba Heinego-Medina, ospa prawdziwa).

W naszej przychodni w gabinecie 105 lekarze wykonują kwalifikacje a następnie pielęgniarka w punkcie szczepień podaje odpowiednią szczepionkę dla dziecka. Uodpornienie czyli podanie szczepionki doustnej lub podskórnej wykonujemy zgodnie z kalendarzem szczepień, który co roku jest uaktualniany przez Główny Inspektorat Sanitarny. Oprócz szczepień obowiązkowych proponujemy rodzicom dodatkowe szczepienia, poza kalendarzem. Polecamy zwłaszcza szczepionki przeciwko chorobom zakaźnym podawanym w jednym zastrzyku np. Hexa, Pentaxim i inne. Warto także zabezpieczyć nasze pociechy przeciw zakażeniom wywoływanym przez Rotawirusy, które nieuchronnie prowadzą do biegunki niemowląt i konieczności leczenia szpitalnego. Polecamy tu : Rotarix lub Rotateq podawane doustnie do 26 tygodnia życia. Szczególnie polecamy szczepionki przeciw Pneumokokom i Meningokokom, które mogą doprowadzić do groźnej w skutkach sepsy.
Warto także poddać się szczepieniu przeciwko żółtaczce A i B, ospie wietrznej, śwince.
Corocznie od początku września zaczynamy akcję szczepień przeciwko grypie kilkoma rodzajami szczepionek. Musimy pamiętać, że grypa daje niekiedy duże powikłania zdrowotne do zgonu włącznie.
Dla nastolatek w wieku gimnazjalnym ale przed inicjacją seksualną polecamy szczepionkę o udowodnionym skutecznym działaniu przeciwko rozwojowi raka szyjki macicy- Silgard. Dla Pań chcących uniknąć raka szyjki macicy polecamy inną szczepionkę- Cervarix. Warto dodać, że oprócz szczepień nieodzowne są coroczne badania wymazu z szyjki macicy w kierunku zmian dysplastycznych. Pamiętajmy, że z powodu raka szyjki macicy codziennie umiera w Polsce 5 kobiet!
Wszystkie wyżej wymienione szczepionki są dostępne w punkcie szczepień lub w gabinecie zabiegowym. Zapraszam na stronę z cennikiem, gdzie podane są ceny szczepionek wraz z usługą pielęgniarską.

Kalendarz szczepień