Kontakt

Niepubliczny Zakład
Opieki Zdrowotnej
Ośrodek Zdrowia Piotr Pelcer

ul. Młyńska 7
84-242 Luzino
woj. pomorskie


kierownik zakładu:
lek. med. Piotr Pelcer

 

Tel: 58 678 20 85,

58 678 20 13,

58 736 20 65 -  NR TELEFONU DO PORADNI GINEKOLOGICZNO-POŁOŻNICZEJ

667 357 613  - NOWY NR TELEFONU DO PORADNI GINEKOLOGICZNO-POŁOŻNICZEJ !!

 

 

Fax: 58 678 20 13

E-mail dla pacjentów: rejestracja@osrodekzdrowia-luzino.pl 

E-mail dla kontrahentów : noz_luzino@interia.pl


NIP: 588 126 35 63

REGON:191238236

Spirometria

easyoneW ośrodku zdrowia istnieje możliwość wykonania badania wydolności płuc na spirometrze. Jest to badanie polecane zwłaszcza osobom palącym papierosy, byłym palaczom lub osobom przebywającym w dymie tytoniowym. Badanie jest bezbolesne, polega na zmierzeniu ilości wydychanego powietrza z płuc podczas głębokiego wydechu. Wykonuje je wykwalifikowana pielęgniarka Katarzyna Szczepaniak na zlecenie lekarza, w ramach programu profilaktycznego lub odpłatnie zgodnie z cennikiem. Polecamy.

Spirometry ultradźwiękowe (nowa technologia!)
Spirometr ultradźwiękowy używa do pomiaru różnicę czasów przejścia fal ultradźwiękowych w oparciu o tzw. efekt Dopplera (ultradźwięki - od 16 kHz do 10 GHz).
Fale ultradźwiękowe emitowane są naprzemiennie pomiędzy dwoma czujnikami pomiarowymi. W przypadku braku przepływu gazu czasy przejścia fal ultradźwiękowych są jednakowe w obu kierunkach. Gdy fala ultradźwiękowa rozchodzi się przeciwnie do kierunku płynącego gazu, potrzebuje więcej czasu do pokonania swej drogi niż gdy rozchodzi się w kierunku zgodnym z ruchem gazu. Mierzona różnica czasów przejścia ultradźwięków jest proporcjonalna do prędkości gazu w spirecie. Po uwzględnieniu profilu i pola przekroju poprzecznego spirety elektronika aparatu oblicza objętość strumienia przepływającego powietrza.
Rewolucyjna metoda pomiaru ultradźwiękowego wykorzystywana jest w jedynym tego typu spirometrze w Polsce - EasyOne szwajcarskiej firmy (firma współpracuje z NASA).
Ponieważ do pomiaru przepływu gazu spirometr EasyOne nie używa żadnych mechanicznych czujników, czasochłonne kalibracje nie muszą być przeprowadzane!
Objętościową pompą kalibracyjną można jedynie sprawdzić poprawność wskazań tego urządzenia co 2 -3 lata (wg. zaleceń producenta), ale z reguły nie ma takiej konieczności. Co więcej, EasyOne jest niewrażliwy na zmianę ciśnienia atmosferycznego, wilgotności oraz temperatury otoczenia lub powietrza wydychanego!
Ustnik oraz głowica - spireta spirometru ultradźwiękowego EasyOne są wolne od jakichkolwiek przegród. Przepływające powietrze z wydechu czy wdechu nie napotyka na żadne bariery w postaci sit itp. Nie występują w niej tak duże opory przepływów jak w przypadku innych spirometrów. W związku z tym głowica może być znacznie mniejszej średnicy w porównaniu do wszystkich pozostałych spotykanych na rynku światowym spirometrów.